Předpověď počasí
cyklóna

Tlaková níže (cyklóna) je vzdušný vír o průměru stovek až tisíců kilometrů, jehož střed se přesouvá obvykle rychlostí 40-50 km/h. Tlak vzduchu směrem do středu tlakové níže klesá, v jejím středu je nejnižší. Vzduch na okraji níže sestupuje z horních vrstev atmosféry k zemskému povrchu odkud se přemisťuje (na severní polokouli) proti směru hodinových ručiček do jejího středu, kde vystupuje nahoru. Tyto výstupné pohyby vzduchu vedou ke kondenzaci vodní páry, proto v cyklónách obvykle převládá počasí s velkou oblačností, se srážkami, dosti silným větrem a malými rozdíly teplot vzduchu mezi dnem a nocí. Klesá-li ve středu níže tlak, níže se prohlubuje a počasí se zhoršuje. Stoupá-li tlak, níže se vyplňuje a počasí se postupně zlepšuje. Čím blíže středu níže, tím horší zpravidla počasí je. V letním období je cyklonální počasí poměrně chladné, v zimě naopak spíše teplejší.

S vývojem cyklon jsou spojené atmosférické fronty, čemuž pak odpovídá počasí v jednotlivých oblastech tlakových níží. V přední části níže je počasí charakteristické pro přibližující se teplou frontu a její přechod (postupně zataženo, trvalé srážky, zesilující vítr), v její jižní části (teplém sektoru) je oblačnosti méně a srážky, pokud se vyskytnou, jsou jen slabé a bývá poměrně teplo. V týlu níže je počasí charakteristické pro studenou frontu a za ní pronikající studenou vzduchovou hmotu (proměnlivá oblačnost, přeháňky, bouřky, silný vítr a ochlazení). V severní části převládá počasí s proměnlivou oblačností různého druhu a občasnými srážkami.

anticyklóna

Tlaková výše (anticyklóna) je vzdušný vír, zpravidla pokrývá větší území než tlaková níže a pohybuje se mnohem pomaleji. Tlak vzduchu směrem do středu tlakové výše stoupá, v jejím středu je nejvyšší. Vzduch ve středu výše sestupuje z horních vrstev atmosféry k zemskému povrchu odkud se (na severní polokouli) přemisťuje ve směru otáčení hodinových ručiček k jejím okrajům, kde vystupuje nahoru. Sestupné pohyby vedou k oteplování a vysoušení klesajícího vzduchu, proto v anticyklónách obvykle převládá počasí jen s velmi malou oblačností, většinou beze srážek, se slabým větrem nebo bezvětřím a velkými rozdíly teplot vzduchu mezi dnem a nocí. Stoupá-li ve středu výše tlak, tato mohutní a počasí se zlepšuje, klesá-li, výše slábne a počasí se postupně zhoršuje. Čím blíže se nacházíme středu výše, tím lepší je zpravidla počasí. Ne vždy však bývá v anticyklóně pěkné počasí. V našich podmínkách v zimním období se často vytvářejí teplotní inverze (vzestup teploty od země do výšky 1-2 km) se souvislou vrstevnatou oblačností, mrholením a rozsáhlými mlhami. Pro pohyb ve vysokých horách je však tato situace velice příznivá, neboť nad hladinou inverze bývá jasno a teplo.